آموزش استفاده از کتراک تماس با ما
021284261

شنبه تا پنج شنبه - 9 الی 17

  فرم درخواست مشاوره رایگان :

  با خیال آسوده خرید کنید ...

  بهترین محصولات را از ما بخواهید ، ما میتوانیم با کمترین هزینه بهترین مواد موجود در بازار را به شما ارائه دهیم ، تنها کافیست فرم روبه رو را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم .

  لیست موضوعات

  جوغن چیست

  به هر کنده کاری و حکاکی که حاصل دست بشر است را جوغن میگویند. که جوغن نمایان گر گنج یا دفینه و یا قبر در اطراف خودش است.در بین باستان شناسان و افرادی که علاقه به گنج یابی دارند نام جوغن بسیار آشناست. اصطلاحا به کنده کاری و یا حکاکی  روی سنگ جوغن میگویند که در طول تاریخ کاربرد های مختلفی داشته است به طور مثال در زمان مهر پرستی برای انجام آیین قربانی کردن برای آناهیتا و خون ریختن از جوغن ها استفاده میکردند.دو همچنین در دوره اشکانیان در مراسم های تدفین داخل جوغن ها روغن سیاه میسوزاندند. در دوره ساسانیان از جوغن برای خردکردن گیاهان یا ساخت دارو استفاده میکردند.

   

  برای ایجاد جوغن ها از گوهه استفاده میکردند، گوهه ابزاری مانند دریل در زمان حال است که برای تخریب سنگ ها و ایجاد جوغن از گوهه استفاده میکردند.روش استفاده از گوهه به این شکل است که روی سنگ چند گوهه به صورت ردیفی میگذاشتند و بر سر گوهه محکم میکوبیدند تا گوهه ها به سنگ نفوذ کنند و سنگ را بشکند.

  جوغن دایره ای

  جوغن دایره ای

   

  ⚡️ نام انگلیسیJughan
  ⚡️ انواعمستطیلی – دایره ای – مثلثی و …
  ⚡️ شکل ظاهری سوراخ روی تخته سنگ ها و ساروج ها
  پراکندگیبه سراسر کشور مخصوصا مناطق قدیمی
  ✅ آموزش شناسایی
  در مقاله زیر توضیح داده شده

  بهترین راه تخریب ساروج هایی که حاوی جوغن هستند استفاده از کتراک است که میتوانید جهت خرید کتراک از سایت ما اقدام نمایید تا بهترین مواد با کیفیت را تقدیم حضور نماییم، همچنین میتوانید آموزش کامل استفاده از کتراک را نیز مشاهده نمایید.

  انواع جوغن

  تا کنون 30 نوع جوغن را باستان شناسان ثبت کرده اند ک عبارت اند از:

   

   

   جوغن ها بر اساس تمدن

  نوع جوغن ها بر اساس نوع و تمدن بر چند دسته تقسیم میشوند عبارت اند از

  انواع جوغن

  انواع جوغن

  انواع جوغن بر اساس اندازه و عمق

  جوغن ها بر اساس اندازه به سه دسته کوچک و متوسط و بزرگ دسته بندی میشوند. و همچنین جوغن ها بر اساس عمق به دو دسته کم عمق و عمیق دسته بندی میشوند.

  به طور مثال:

  جوغن هایی که 1 یا 2 سانتی متر ارتفاع دارند را جوغن اثر انگشت مینامند و برای جهت دهی و نشان دادن تعداد مورد استفاده هستند. و در برخی موارد نشان دهنده علامت تایید هستند.

  جوغن هایی که بزرگ هستند و عمق زیادی دارند برای جمع آوری آب باران مورد استفاده هستند که معمولا این جوغن ها آبخوری حیوانات هستند که نام دیگر این جوغن ها چاه های خانوادگی نیز میباشد.

  جوغن ها از لحاظ وضعیت قرار گرفتن

   

  جوغن ها از لحاظ جهت دادن

  جوغن های اخباری:

  به جوغن هایی میگویند که اخباری به ما نشان میدهد در اطراف قبر ها وجود دارد. به طور مثال جوغنی که در دیواره کوه یا بالای آن قرار دارد.

  جوغن های انتقالی:

  جوغنی است که مسافت و جهت را نشان میدهد و به سمت علاسم دیگر راهنمایی میکند. به طور مثال جوغن های ساده و یا جوغن هایی که در اطرافشان علائم داشته باشند(جوغن دایره ای و جوغن لاک پشت)

  جوغن تثبیتی:

  جوغن هایی که علامت آخر میباشند و هدف در زیرشان و یا اطرافشان هستند. به طور مثال جوغن در پهلوی سخره (گور دخمه) جوغان باز-جوغان کانالی که کانال یا آبراه آن تا لبه سنگ پیش رفته باشه.

  و جوغن هایی که به شکل سینی یا تشت هستند دارای دفینه میباشند.

  جوغن اخباری

  جوغن اخباری

  انواع جوغن

  دو جوغن گرد به همراه اثر انگشت

  دو جوغن گرد نشان دو قبر میباشند ممکن است زن و شوهر یا پدر و پسر باشند و جهت آنها در مسیر اثر انگشت میباشد. قطر دو جوغان را از هم کم کنید و تبدیل به قدم کرده و به سمت اثر انگشت بروید تا به علامت بعدی برسید و حتما دارای علامت بعدی خواهد بود.

  یک جوغان مخروطی

  یک جوغن مخروطی نمایانگر چاه است. که جوغن اکثرا در زمین صاف و در دشت ها و مزارع یافت میشود. در اطراف چاه وجود دارد. و اگر در اطرافش اثر انگشت نبود در جهت شیب سنگ یا شیب جوغن حرکت کنید.

  4 تا جوغن مستطیل

  نشان چهار مزار اتاقی میباشد که یک قبرستان خانوادگی محسوب میشود. چیدمان قبر ها نیز به همین ترتیب است. اگر سنگ علامت خاصی برای نشان دادت جهت نداشت و چهار جوغن به یک اندازه بودن باید در جهت جوغان متفاوت حرکت کنید. به تعداد جوغان ها باید قدم بردارید یعنی چهار قدم و توجع داشته باشید اگر با ظرافت کار نشده باشد و دارای ترک خوردگی باشد نشان معدن سنگبری است و نشان مزار نیست.

  یک جوغان گرد در گوشه سنگ

  یک جوغان گرد به تنهایی در گوشه سنگ نشان دهنده یک قبر میباشد شکل ظاهری سنگ و بهترین راهنما برای نشان دادن جهت است و کافیست قطر جوغن را اندازه گیری کرده و تبدیل به قدم کرد.  و در جهت نوک تیز سنگ حرکت کنید و آگاه باشید این جوغن و مزار ارتباطی به یهودیان ندارد.

  همانطور که قبل تر گفته شد جوغن های بزرگ نمایانگر نزدیکی به هدف است و نیاز به اندازه گیری قطر جوغن نیست. یک جوغان بزرگ و گرد نشان دهنده این است که قبر چسبیده به یک جوغان است.

   

  تصویر یک قورباغه در جوغن

  وجود یک قورباغه داخل جوغن نشانگر قبر و مزار در زیر جوغن است که احتمال دارد این قبر مربوط به رومیان باشد. نشانه ی قورباغه جنسیت صاحب قبر را مشخص میکند.

  تصویر جوغن وسط دو کفه ترازو

  در صورت مشاهده علامت ترازو و یک جوغن در وسط دو کفه ترازو در دیواره سنگ نمایانگر قبر یک تاجر مرد است که مزار این فرد دارای هدایا و پول میباشد. برای کشف مزار به دو کفه ترازو بر روی حکاکی دقت کنید هر کفه سنگین تر و دایین تر را پیدا کنید و در جهت کفه پایین تر حرکت کنید در صورتی که حس کردید دو کفه ترازو هم اندازه هستند باید در جهت کفه کوچک تر از لحاظ اندازه رفت و فاصله بین دو جوغن تا کفه ترازو اندازه گیری کنید و بعد از تبدیل کردن به متر در جهت کفه مورد نظر محل بررسی شود و حتما دارای علامت بعدی خواهد بود.

  جوغن دایره یا آبراه های مختلف

  نشان دهنده مزار رییس قبیله یا حاکم و حتی میتواند نشان مزار یک شخص روحانی یا جادوگر باشد که باید منطقه را بررسی کنید حتما دارای علامت بعدی هست و عمق جوغان نشان دهنده عمق قبر هست از نمونه های سخت در رمز گشایی میباشد.

  جوغن بیضی و دایره ای با وجود آبراه

  یک ج.غن بیضی و یک جوغن دایره و آبراه بین آنها نشانگر دو قبر است که احتمالا مزار خانوادگی باشد (زن و شوهر) و اگر اثر انگشت یا آبراهی خارج از جوغن نبود که جهت را نمایان کند قطر جوغن دایره ای را اندازه گیری کنید و در جهت تیز جوغن بیضی حرکت کنید تا نشان بعدی را یافت کنید.

  جوغن مثلث با دو جوغن مربع

  وجود جوغن مثلث و دو جوغن مربع نشانگر قبر یک حاکم بزرگ یا شاهک است که جنسیت این مزار مرد است و حاوی دو اتاق می باشد و در روبروی آن قرار دارد و فاصله کمی دارد و حاوی نشان بعدی است و یک سنگ بزرگ یا تل سنگس یا خاکی نشان آخر است. ممکن است بقیه اعضای خانواده هم باشند اما به طور قطع گور حاوی دفینه است.

  دو جوغن مستطیل و یک جوغن دایره

  وجود دو جوغن  مستطیل و یک دایره نمایانگر دو قبر اتاقی شکل هستند که برای رسیدن به مزار ها باید طول یکی از مستطیل ها را اندازه گیری کرد و به تعداد قدم تبدیل کرد و در جهت دایره حرکت کنید.

  جوغن مثلث و جوغن دایره

  وجود یک جوغن مثلث ودایره نشانگر وجود قبر اتاقی است که جنسیت صاحب قبر مرد است و در جهت نوک مثلث یا بر خلاف نوک مثلث باید حرکت کرد و برای به دست آوردن فاصله ، قطر دایره را به دست آوردی و به تعداد قدم تبدیل کنید.

  یک جوغن دایره ای بر صخره

  یک جوغن دایره در دیواره صخره قرار داشته باشد نشان قبر گور دخمه ای است که در زیر جوغن قرار دارد و  ورودی گور در چپ و راست و یا زیر جوغن است.

  جوغن شترمرغ

  جوغن شترمرغ

  پرنده ای شبیه به شتر مرغ و دوعدد جوغن دایره

  پرنده ای شبیه به شتر مرغ و دو عدد جوغن دایره دلالت بر قبری دارد که در جهت نگاه حیوان می باشد و قطر جوغن روی بدن حیوان را اندازه بگیرید و از سر تا دم حیوان را اندازه بگیرید و از یکدیگر کم کنید و در جهت سر حیوان بدنبال علامت بعدی باشید.

  جوغن مستطیل

  جوغن مستطیل

  جوغن مستطیل با آبراه

  اشتباه نکنید این نشان چکش نیست بلکه یک جوغن مستطیل است که دارای آبراه می باشد و دلالت برمزار اتاقی دارد و باید طول آبراه را اندازه گیری کرده و تبدیل به قدم کرده در جهت شمال غرب یا جنوب غرب حرکت کنید حتما دارای نشان بعدی است عمق جوغات نیز نشان دهنده عمق قبر است

  جوغن گرد بزرگ با یک اثر انگشت

  این نوع جوغن ها که سایز بزرگی دارند و عمیق هم هستند قطعا نشان دفینه نیست و دلالت بر مزار های مخزنی دارند و معمولا در فاصله ای خیلی نزدیک قرار دارند و البته این مورد با توجه به شکل سنگ اتاق زیر خود سنگ قرار دارد و حتی ورودی اتاق مشخص شده است اگر دقت کنید اثر انگشتی در دیواره سنگ است که نشان تایید می باشد و ورودی قبر از جلوی اثر انگشن می باشد.

  چند عدد جوغن دایره باز

  همانطور که قبلا گفته شد جوغن های باز نسبت به سایر جوغن ها راحتر رمز گشایی و ورودی قبرها کشف می شود.

  در این مورد هم چند جوغن ردیفی مشاهده می کنید که همگی باز هستند و ورودی قبرها در دو متری سمت باز جوغن ها قرار دارد این مورد جوغن های باز گرد هست ولی ممکن است در جوغن مستطیل باز این فاصله به چهار متر هم برسد.

  علامت هلال با جوغن کوچک

  دلالت بر قبر یک مرد بلند مرتبه دارد که در جهت دهانه هلال قرار گرفته و در تپه یا تلی واقع شده است باید با توه به جهت قرار گیری هلال و علائم کنار آن تمدن استفاده شده از آن را تشخیص دهید فاصله بین دو سر هلال را اندازه بگیرید و سپس قطر جوغن را از این فاصله کم کنید و تبدیل به قدم کنید و در جهت جوغن حرکت کنید اندازه قدم ها با توجه به تمدن استفاده شده از هلال برداشته می شود.

  سه جوغن مربع به شکل مثلث

  سه جوغن مربع که تشکیل یک مثلث متساوی الالساقین را داده اند که یکی از جوغن ها بزرگتر از دوتای دیگر است و یک اثر اثز انگشت خارج از مثلث قرار گرفته است دلالت بر سه قبر اتاقی دارد که نشان آن یک سنگ بزرگ و یا تپه ای هست جهت آنها در مسیر اثر انگشت است و البته با تست فضای خالی می توانید محل قبرها را مشخص کنید و ضمنا حاوی علائم بعدی خواهد بود.

  جوغن مثلثی

  جوغن مثلثی

  جوغن مستطیل

  جوغن مستطیلی که جمع عمق و عرض آن برابر باشد با طول آن باید طول و عرض و عمق را ضربدر هم کنید و سپس تقسیم بر 3 کنید حاصل را تبدیل به قدم کرده و در جهت طول جوغن حرکت کنید حتما دارای علائم بعدی خواهد بود نشان دهنده مزار اتاقی و سنگی است.

  آلت زن در داخل جوغن دایره ای و یک اثر انگشت در کنار آن

  اگر در داخل جوغن کنده کاری یا حکاکی شبیه به آلت تناسلی زن بود نشانگر مزار زن است که در جهت اثر انگشت در تپه ای قرار گرفته و به احتمال زیاد این مزار مربوط به یهودیان می باشد و عمق جوغن نشان دهنده عمق قبر است اگر تپه باشد حتما دارای نشان بعدی خواهد بود شیار داخل آلت را اندازه گیری کنید و تبدیل به قدم کنید و در جهت اثر انگشت حرکت کنید.

  یک مثلث جوغن کوچک داخل آن

  یک مثلث متساوی الضلاع (سه ضلع برابر) و در وسط آن یک جوغن دایره کوچک خبر از یک مزار داخل اتاق آن هم متعلق به مرد است را می دهد که محل آن در زیر همین سنگ است ولی ورودی اتاق از جلوی سنگ می باشد بدنبال فرو رفتگی یا جایی که زمین نشست کرده باشید.

  جوغن پا

  جوغن پا

  یک جوغن دایره بهمراه پازن

  نشان مزار یک مرد است که بزرگ آن منطقه بوده و دلالت بر روحانی بودن آن نیز دارد در جهت نگاه پازن به دنبال علائم بعدی باشید قطر جوغن را اندازه گرفته تبدیل به قدم کرده در جهت نگاه پازن محل را بررسی کنید حتما دارای علائم بعدی است.

   

  9 پاسخ به “جوغن”

  1. امین گفت:

   عالی بود کارت
   کانل این تفاسیر با عکس دارین؟

  2. صادق دارابی گفت:

   توضیحات خیلی عالی و کاربردی هستن و خیلی دقیق و حسابی قابل فهم هست برا همه مردم واقعا ازتون ممنون و سپاسگزارم خدا خیرتون بده ایشالا

  3. Maziar m.g گفت:

   باسلام ۷دجوغن مستطیل به اندازه یک اجر پشت سر هم وبصورت حلالی روی دیواره یک سنگ کنده شده اند جای قبرها کجاست !؟

  4. اامید گفت:

   سلام وعرض ادب جادارد که بخاطر توضیحات بسیار خدب ومفیدتون تشکر وقدددانی کنم ایکاش یک شماره تماس داشته باشید ک بتونیم با شما تماس بگیریم برای سوالات مهمی ک در ذهن داریم……………….شماره ب ایمیلم

  5. اامید گفت:

   سلام وعرض ادب جادارد که بخاطر توضیحات بسیار خوب ومفیدتون تشکر وقدددانی کنم ایکاش یک شماره تماس داشته باشید ک بتونیم با شما تماس بگیریم برای سوالات مهمی ک در ذهن داریم……………….شماره ب ایمیلم

  6. محمد جواد گفت:

   چطوری قطر دایره رو به دست بیاریم؟

  7. رمضان گفت:

   سلام وعرض ادب فراوان از آهنگایی مفیدی که عرضه کردید من یک سخربزرگ ۲تاچاله تراش خورد یکی بیضی ودیگری گردهست جوغنهاابروداربهم راه دارندوسخرتومنطقه غریبه کنار چاه قدیمی وروی تپه هست

  8. رمضان گفت:

   سلام وعرض ادب فراوان از آهنگایی مفیدی که عرضه کردید من یک سخربزرگ ۲تاچاله تراش خورد یکی بیضی ودیگری گردهست جوغنهاابروداربهم راه دارندوسخرتومنطقه غریبه کنار چاه قدیمی وروی تپه هست خیره بنده اول باره این مطالب برای شما عزیزان قرار داده

  9. حسن گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
   شش جوغن در دو ردیف سه تایید نشانه چیست وچکار باید کنم جوغن کم عمق و یک طرف سنگ تراش خورده نصف مربع درآورده شده هواکش با سنگهای سیاه شده جلوی درب هواکش دیده میشود لطفاً راهنمایی بفرمایید
   سپاسگزارم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *